گوشی ارزان قیمت میان‌رده بخرم یا موبایل طرح اصل؟ (مزایا و معایب)

نقد و بررسی گوشی های طرح اصلی در برابر موبایل اورجینال
5/5 - (4 امتیاز)

فهرست مطالب

موج و تب موبایل های کپی در ایران

فروش گوشی‌های طرح اصل در ایران یک موج کامل را طی کرد. حدود 15-10 سال پیش، کسی از وجود چنین موبایل‌هایی خبر نداشت، پس از آن، چند سالی استقبال از این گوشی‌ها شدت گرفت و در نهایت تب استفاده از آن‌ها فروکش کرد. با وجود این، هنوز هم افرادی به دنبال خرید این گوشی‌های موبایل هستند و در این مطلب قصد داریم به این ابهام آنها پاسخ دهیم که خرید گوشی موبایل اورجینال اقتصادی و ارزان قیمت، اولویت دارد یا خرید گوشی طرح اصل.

در سال‌های ابتدایی، عنوان «طرح اصل» مطرح نبود و بیش‌تر، از عبارت «گوشی چینی» یا «گوشی کپی» یا «گوشی کلون» برای نام بردن از این گونه تلفن‌های همراه استفاده می‌شد. اما بعدها عنوان باکلاس‌تر طرح اصل برای آنها استفاده شد. اصطلاح واقعی این گوشی‌ها در واقع گوشی‌های کپی، فیک یا تقلبی است! همچنین در ابتدا به صورت محدود از طریق برخی مغازه‌های فروش موبایل در سطح شهرها عرضه می‌شدند و بعدها به صورت گسترده‌تر سر از فروشگاه‌های اینترنتی درآوردند.

گوشی طرح اصلی چیست؟

به صورت ساده و خلاصه، گوشی‌هایی که اصلی و اورجینال نیستند و فقط با ظاهری شبیه به موبایل‌های معروف بازار ساخته می‌شوند (صرفاً طرحی دارند از گوشی اصلی!) گوشی کپی یا طرح گفته می‌شود. این گوشی‌ها بیش‌تر در چین ساخته می‌شوند، البته گوشی طرح اصل ایرانی هم داریم!!

گوشی طرح اصلی چه نیست؟

موبایل طرح اصل، گوشی ساخته شده تحت لیسانس شرکت اصلی نیست! بعضی به اشتباه تصور می‌کنند، این که لوگو و برند شرکت معروف بر روی گوشی فول کپی، حک شده؛ به معنای این است که تحت لیسانس همان برند مشهور ساخته شده ولی در کشور دیگری! خیر، سازندگان گوشی‌های فیک هیچ ارتباطی با تولیدکنندگان و کمپانی‌های اصلی ندارند. بسیاری از این گوشی‌های تقلبی در زیرپله‌های چین ساخته می‌شوند!

ممکن است یک برند تلفن همراه اورجینال در کشورهای مختلف ساخته شود. این مسئله طبیعی است و گوشی سامسونگ اگر در کره یا تایوان یا ویتنام یا چین ساخته شود، در تمام موارد سامسونگ اورجینال محسوب می‌شود و از بهترین کیفیت برخوردار است و شامل خدمات پس از فروش سامسونگ می‌شود. اما گوشی طرح اصل ماجرای کاملاً متفاوتی دارد. این گوشی‌ها فقط شبیه گوشی‌های اصلی هستند. همین!

شناخت و تشخیص گوشی اصل از فیک و تقلبی

چرا گوشی فول کپی تولید می‌شود؟

این‌که اصولاً چرا باید گوشی‌های کپی و شبیه‌سازی شده ساخته شوند، در واژه‌ای به نام «پول» خلاصه می‌شود!! گوشی‌های برندهای معروف (خصوصاً پرچمدارها) عموماً قیمت بسیار بالایی دارند و همه‌ی افراد توان خرید آن‌ها را ندارند؛ اما اگر گزینه‌ای پیش روی اشخاص باشد تا با قیمتی بسیار پایین‌تر، یک گوشی مشابه همان گوشی برند و گران قیمت را تهیه کنند؛ احتمالاً به سمت خرید آن وسوسه خواهند شد. مثلاً فرض کنید به جای این‌که یک گوشی اپل را با قیمت چند ده میلیون تومان خریداری کنند، مشابه آن را با یک پنجم یا یک دهم قیمت به دست بیاورند! پیشنهاد وسوسه انگیزی است و خیلی از افراد به آن روی خوش نشان می‌دهند. تولیدکنندگان گوشی‌های شبیه سازی شده، بر روی این نقطه ضعف انسان‌ها دست می‌گذارند و از این طریق کسب سود می‌کنند.

چرا گوشی های کپی فروخته یا خریداری می‌شود؟

این‌که چرا بعضی از فروشنده‌های موبایل به سمت عرضه‌ای این گوشی‌ها می‌روند، به دلیل حاشیه‌ی سود خوبی است که در این گوشی‌ها وجود دارد. چون این موبایل‌ها عمدتاً از طریق قاچاق وارد ایران می‌شوند، قیمت گذاری آن‌ها به دست فروشنده‌ها است و درصد خوبی از فروش آن به دست می‌آورند. اما فروش گوشی موبایل اورجینال حاشیه‌ی سود بسیار پایین‌تری دارد.

اما این‌که چرا مشتریان اقدام به خرید چنین موبایل‌هایی می‌کنند، دلیل اصلی آن پُز دادن و کلاس گذاشتن با گوشی شبیه یک پرچمدار رده بالا است!

گوشی‌های طرح اصل ویتنامی یا به سفارش انگلستان چطور هستند؟

به این عناوین توجه نکنید! این‌ها جزو ترفندهای فروش به شمار می‌روند. موبایل های کپی همه در چین ساخته می‌شوند. فروشندگان موقع ارائه به خریدار، اسم کشور دیگری را می‌آورند تا مشتری نسبت به خرید ترغیب شود؛ وگرنه این عناوین همه شگردهای فروش هستند و واقعیت ندارند. چیزی به اسم گوشی طرح اصل ویتنامی یا تایلندی یا ساخت در مالزی و فیلیپین نداریم. همچنین گوشی فول کپی تحت لیسانس انگلستان و آمریکا یا به سفارش دبی و… وجود ندارد!

گوشی‌های طرح، تمام امکانات گوشی اصلی را دارا هستند؟

نمی‌توان به این سؤال پاسخ ثابت و یکسانی داد؛ چرا که این نوع گوشی‌ها درجه بندی مختلفی از نظر کیفیت ساخت دارند و توسط شرکت‌های گوناگوی تولید می‌شوند. ولی چیزی که مشخص است پیشرفت سازنده‌های این نوع موبایل‌های همراه در طول سال‌های اخیر است. در سال‌های اولیه، این گوشی‌ها از نظر ظاهری هم مشابهت بالایی با گوشی اصل نداشتند و حتی با دیدن عکس آن، می‌شد تشخیص داد که از نوع کپی شده است نه موبایل اصلی. به عنوان مثال در تصویر به وضوح مشخص است که این یک گوشی سامسونگ نیست و فقط برچسب سامسونگ روی آن چسبانده شده است!

نمونه گوشی موبایل طرح اصل اولیه و قدیمی از نوع بی کیفیت

گوشی تلفن همراه بالا، یک گوشی طرح اصل اولیه و قدیمی از نوع بی‌کیفیت است که صفحه نمایش لمسی ضربه‌ای از نوع بسیار بد دارد و به سختی می‌توان روی صفحه‌ی آن، چیزی را انتخاب کرد. البته گوشی‌های کپی شده‌ی قدیمی‌تر (کلاسیک و دکمه‌ای) که در سال‌های قبل‌تر تولید می‌شدند از این هم بدتر بودند.

اما امروز سازنده‌ها به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رسیده‌اند و حداقل در ظاهر و رابط کاربری، گوشی‌ها را به طرز حیرت‌آوری شبیه گوشی اورجینال تولید می‌کنند. به عنوان مثال، در تصویر زیر، در سمت راست یک گوشی اصلی ساخت اپل را مشاهده می‌کنید و در سمت چپ، نمونه‌ی مشابه و کپی شده از آن را! همان‌طور که می‌بینید تشخیص کپی بودن آن به سادگی ممکن نیست.

شباهت حداکثری و حیرت آور طرح اصل آیفون 12 پرو مکس به نمونه برند اورجینال

بنابراین امروز گوشی‌هایی تولید می‌شود که اگر آن‌ها را به دوست یا همکار و فردی غیر فنی نشان بدهید، متوجه غیر اصل بودن آن نمی‌شود! اما از نظر امکانات نباید توقع داشته باشید تمام امکانات گوشی اصل را داشته باشند. بسیاری از این گوشی‌ها در ظاهر و منو تا حد زیادی مشابه ساخته می‌شوند؛ اما تمام امکانات موجود در منو را از نظر سخت افزاری ندارند! مثلاً اگر گوشی اصلی، گزینه فعال کردن NFC داشته باشد، گوشی طرح هم دارد؛ ولی از نظر سخت افزای این امکان در آن تعبیه نشده و صرفاً یک نمایش و شو است! یا مثلاً اگر در موبایل برند اصل، حسگر اثر انگشت تعبیه شده باشد، در منو و ظاهر گوشی کپی هم دیده می‌شود ولی عملاً کار نمی‌کند یا با همه‌ی اثر انگشت‌ها باز می‌شود! چون گوشی فاقد چنین حسگری است و صرفاً در ظاهر آن را نمایش می‌دهد!

البته بعضاً گوشی‌های طرح اصل امکاناتی فراتر از گوشی اصل دارند؛ مثلاً گوشی اصل تک سیم کارته است؛ ولی گوشی مشابه آن از نوع دو سیم کارته و حتی بیش‌تر ساخته شده است. یا گوشی‌های طرح قدیمی‌تر، تلویزیون آنالوگ داشتند که مشتری‌های ظاهربین را تا حدی راضی می‌کرد.

به طور کلّی می‌توان گفت گوشی‌های تلفن همراه طرح اصل، از نظر ظاهری بین 70 تا ۹۵ درصد و از نظر امکانات ۵۰ تا ۶۰ درصد کیفیت گوشی اصل را دارا هستند. اما از نظر عملکرد و طول عمر، درصد از این هم پایین‌تر می‌آید. چرا که این گوشی‌ها طول عمر بالایی ندارند و امکان خرابی در آنها زیاد است.

پیشنهاد: بهترین فلش مموری کدام است؟

نحوه تشخیص گوشی کپی و مشابه از گوشی واقعی و اصلی

بسیاری از افراد قصد ندارند گوشی طرح اصلی بخرند، اما هنگام خرید موبایل این دغدغه را دارند که چطور بفهمند گوشی خریداری شده‌ی آنها اصل است. به صورت کلی نمی‌توانیم معیار ثابت و مشخصی برای این کار تعریف کنیم و باید گوشی اصلی را به همراه داشته باشیم و با گوشی دوم مقایسه کنیم. خصوصاً در سال‌های اخیر این مسئله مشکل‌تر از همیشه شده و بعضی از گوشی‌های تولیدی، تا حد بسیار زیادی شبیه برند اصلی ساخته شده‌اند. یعنی گوشی‌ها مثل سابق نیستند که بدون مقایسه، صرفاً از روی ظاهر و کیفیت بدنه و طراحی لوگو و… بتوان تشخیص داد که با گوشی اورجینال طرف هستیم یا خیر.

بنابراین تشخیص از روی ظاهر، تنها با مقایسه‌ی دو گوشی ممکن است. گوشی‌های طرح اصل در بعضی موارد کمی در رنگ بدنه تفاوت دارند یا از نظر وزنی، معمولاً سبک‌تر از گوشی اورجینال تولید می‌شوند. در گذشته سایز و اندازه‌ی گوشی‌ها متفاوت بود، اما امروز موبایل های کپی دقیقاً به همان ابعاد گوشی واقعی ساخته‌ می‌شوند. از نظر رابط کاربری و منوها، تفاوت‌هایی دیده می‌شود. وقتی صفحات مختلف و بالا پایین‌های منوها را مقایسه کنید، تفاوت‌ها آشکار می‌شود.

برای شناخت اصالت گوشی می‌توان از کد IMEI (وارد کردن کد در سایت imei.info) و یا استعلام از سامانه‌ی همتا (وارد کردن کد #7777* و در بخش استعلام اصالت، وارد کردن کد IMEI) استفاده کرد و تا حدی جواب می‌دهد. کد IMEI بر روی جعبه درج می‌شود و یا با گرفتن کد دستوری *#06# (ستاره مربع صفر شش مربع) می‌توانید آن را ببینید. اما باید بدانیم سازندگان یا واردکنندگان این گوشی‌ها همه چیز را می‌توانند دستکاری کنند و درج کد IMEI یا تغییر آن، کار سخت و عجیبی برای آن‌ها نیست. همانطور که زمانی که در ایران طرح شبنم برای جلوگیری از واردات قاچاق اجرا می‌شد، روی این موبایل‌ها نیز برچسب طرح شبنم دیده می‌شد؛ در حالی که قاچاقی بودند!

تنها راه قابل اعتماد، این است که از شبکه‌ی توزیع معتبر خرید کنید. یعنی از واردکننده تا فروشنده، معتبر باشند و حتی الامکان گوشی بدون گارانتی خریداری نکنید.

اگر قصد خرید حضوری دارید از فروشنده‌ی آشنا یا نام‌آشنا خرید کنید و در سطح اینترنت نیز فروشگاه دیجی کالا یا مقداد آی‌تی و … مناسب هستند. دیجی کالا در زمینه‌های دیگر محصولات غیراصل می‌فروشد، اما هیچ وقت گوشی موبایل غیر اصل به فروش نرسانده است. مقداد آی‌تی نیز سابقه‌ی چند ساله دارد و اصالت محصولاتش را تضمین کرده و آنها را با گارانتی ارائه می‌کند.

جعبه گوشی طرح اصل گوشی هوشمند

تنها مزیت گوشی های طرح اصل

گوشی های طرح اصلی معمولاً از روی گوشی‌های پرچمدار و بالا رده کپی می‌شوند. خیلی کمتر می‌بینیم که گوشی‌های میان رده را کپی کنند. چون قیمت گوشی میان رده نزدیک به گوشی طرح اصل است و مشتری ترجیح می‌دهد میان رده‌ی اورجینال را بخرد. اما برای گوشی‌های رده بالا و پرچمدار این وسوسه در خریدار ایجاد می‌شود که با یک دهم قیمت، بتواند جلوی اطرافیان وانمود کند که گوشی گران قیمت دارد. بنابراین تنها مزیت خرید این گونه موبایل‌ها پز دادن و کلاس گذاشتن است!

معایب گوشی‌های کپی و شبیه سازی شده

این نوع گوشی‌ها دچار اشکالات و نقص‌هایی هستند که به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم مطابقت با امکانات گوشی اورجینال

همان‌طور که اشاره شد در بسیاری از موارد، نمی‌توان امکانات گوشی اصل و طرح را با هم یکسان و در یک حد و اندازه دانست. هر جای دنیا که باشید وقتی گوشی Samsung Galaxy S23 Ultra را تهیه کنید، می‌دانید که امکانات گوشی همان است که در کاتالوگ و سایت شرکت سامسونگ ارائه شده؛ ولی در مورد گوشی مثلاً طرح اصل Galaxy S23 این موضوع صدق نمی‌کند. قطعاً گوشی طرح اصل امکانات بسیار پایین‌تری نسبت به اصل دارد.

اول این‌که گوشی‌های طرح، تمام امکانات گوشی اصل را ندارند. مثلاً گوشی واقعی 4 لنز دوربین پشتی دارد؛ ولی گوشی کپی فقط یک لنز دارد و به جای 3 لنز دیگر، ماکت شبیه لنز واقعی قرار داده است!! و در ثانی، همین امکانات فعلی هم قابل تغییر است! یعنی اگر فروشنده‌ی گوشی طرح اصل، به شما یادآور شود که فلان گوشی دوربین 16 مگاپیکسلی دارد و واقعاً درست باشد، شاید زمانی که بار جدید سفارش برای او ارسال می‌شود، همان گوشی با دوربین 8 مگاپیکسلی ارائه شده باشد!

عدم امکان اطلاع از امکانات واقعی گوشی طرح

مشکل بعدی در موارد متعدد این است که نمی‌توان از امکانات گوشی به طور دقیق اطلاع به دست آورد! یعنی بر روی جعبه و کارتن و برچسب گوشی طرح، اطلاعات گوشی اصل درج شده که طبیعتاً واقعی نیست. شاید بگویید از طریق نرم افزارهایی مثل CPUZ و Benchmark Antutu و… می‌توان به اطلاعات واقعی گوشی دست پیدا کرد، ولی متأسفانه خیلی از اوقات، این نرم افزارها هم نمی‌توانند کمکی به ما بکنند و گوشی، اطلاعات هک شده و غیرواقعی را به این نرم افزارها نمایش می‌دهد!! به عنوان مثال در منوی بسیاری از این گوشی‌ها، عدد حافظه داخلی ۱۶، ۳۲، ۶۴ و… درج شده در حالی که اکثر گوشی‌های طرح اصل، حافظه‌ی داخلی پایین و در بعضی موارد حتی در حد ۱ گیگابایت دارند!

قلاب کلاهبرداران برای فروش موبایل تقلبی در شبکه ماهواره ای فارسی زبان
امکان فریب و حقه بازی در فروش گوشی های طرح اصل

امکان کلاهبرداری و فروش گوشی طرح به جای اصل

در مواردی پیش آمده که فروشنده هنگام ارائه محصول، صحبتی از طرح و کپی بودن گوشی نکرده و آن را به عنوان یک گوشی اصل به مشتری قالب کرده است! این اتفاق خصوصاً در شهرهای مسافرپذیر زیاد اتفاق افتاده است. مثلاً شخصی به قشم سفر کرده و تصمیم می‌گیرد از آن‌جا گوشی موبایل خریداری کند. با تصور این‌که جنس در آنجا ارزان است، یک گوشی موبایل می‌خرد؛ بدون آن‌که بداند سرش کلاه رفته است! بعدها در مراجعت به منزل، متوجه این اتفاق می‌شود؛ ولی دیگر دستش به جایی بند نیست و توان برگشت مجدد به قشم و پس دادن گوشی به فروشنده را ندارد. البته هستند فروشنده‌های منصفی که نه تنها از قبل به مشتری اطلاع می‌دهند که این یک گوشی موبایل شبیه سازی شده است؛ بلکه حتی در ارائه‌ی مشخصات نیز اطلاعات را تعدیل می‌کنند؛ مثلاً به مشتری می‌گویند درست است که کنار دوربین گوشی عدد 25 مگاپیکسل درج شده؛ ولی شما انتظار بیش‌تر از ۵ مگاپیکسل از آن نداشته باشید!

همان‌طور که ابتدای مطلب اشاره کردیم، در سال‌های اول ورود این گوشی‌ها، مردم نسبت به آنها اطلاعات کافی نداشتند و به راحتی تحت کلاهبرداری و فریب قرار می‌گرفتند. مثلاً یک نمونه از تبلیغات دروغین و فریبنده‌ی آن زمان‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان را در زیر می‌توانید ببینید:

در فیلم بالا که مصداق فروش گنجشک به جای قناری است، مشاهده می‌کنید که گوشی اپل ساخت آمریکا (!) را با قیمت ۲۵۵ هزار تومان می‌فروختند!! اپل و سامسونگ به طور کلّی رقیب سرسخت هم محسوب می‌شوند؛ بسیار عجیب و مضحک است که در فیلم بالا اشاره می‌شود در صورتی که یک گوشی آیفون ۶ بخرید، از طرف شرکت اپل یک گوشی سامسونگ گلکسی اس۵ به شما هدیه داده می‌شود!! چطور ممکن است گوشی چند میلیونی آیفون ۶ ساخت آمریکا + یک گوشی گلکسی اس۵ فقط با قیمت ۲۵۵ هزار تومان به فروش برسد؟! مگر اصطلاحاً کمپانی اپل، مغز حیوان درازگوش خورده است که یک گوشی را برای مشتریان خاورمیانه‌اش با ۸۰ درصد تخفیف ارائه کند؟! و اساساً چه نیازی به این کار دارد؟!

در آن زمان که این ویدئو تبلیغ می‌شد، گوشی‌های طرح اصل بسیار بی‌کیفیت‌تر از الآن بودند و می‌توان گفت یک گوشی کپی آیفون از نوع 2G و یک گوشی کپی اس5 از نوع جاوا (فاقد اندروید) و با تاچ ضربه‌ای به مشتری تحویل داده می‌شده است. یعنی دو گوشی طرح اصل از نوع بی‌کیفیت آن. ولی حتی اشاره‌ای به کپی بودن گوشی‌ها در این تبلیغ نمی‌شود. تنها یک جمله از این فیلم واقعیت دارد و آن هم عبارت «این دیگه آخرشه» است. واقعاً این حد از کلک و نیرنگ و فریب‌کاری، آخر رذالت و پستی یک انسان است!

اشکالات نرم افزاری گوشی طرح اصلی

چون این گوشی‌ها در دنیا فیک و تقلبی محسوب می‌شوند و ناقض قانون کپی رایت؛ به خاطر همین، زمانی که برای نرم افزارها نیاز به لایسنس باشد دچار اشکال می‌شوند. مثلاً به دلیل همین موضوع است که گوشی طرح اصل آیفون را با سیستم عامل اندروید تولید می‌کنند که در نوع خود خنده‌دار و عجیب است! اندروید سیستم عاملی متن باز است و می‌توانند در آن دستکاری کنند، اما iOS سیستم عامل اختصاصی Apple است و نمی‌توان آن را در گوشی فیک پیاده سازی کرد.

البته همین موضوع یکی از مواردی است که می‌توانید آیفون اصل از کپی را تشخیص دهید. اگر بخواهید در گوشی طرح اصل اپل، اپلیکیشنی از اپ استور یا به طور کلّی هر برنامه‌ی کاربردی متعلق به سیستم عامل iOS را نصب کنید، موفق نخواهید شد. چرا که تمام گوشی‌های طرح اصل، سیستم عامل اندروید دارند.

عدم وجود گارانتی و خدمات پس از فروش

برای این نوع گوشی‌ها هیچ نوع گارانتی و ضمانتی وجود ندارد و بسیاری از فروشنده‌ها صرفاً‌ مهلت تست ۳ روزه یا یک هفته‌ای به مشتری می‌دهند و پس از این مدت، اگر گوشی خراب شد خودتان باید به سراغ تعمیر آن بروید.

از طرفی بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های کپی شده، اسم و عنوان مشخصی ندارند و ناشناس هستند؛ پس خدمات پس از فروشی نیز ندارند. مثلاً برای این گوشی‌ها هیچ نوع آپدیت نرم افزاری نخواهد آمد.

مشکل در یافتن قطعات و تعمیر گوشی

با وجود این‌که این گوشی‌ها نسبت به موبایل‌های اورجینال، خرابی بیش‌تری دارند؛ اما در صورتی که گوشی خریداری شده دچار اشکال فنی شود یا قطعه‌ای از آن نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد، به راحتی نمی‌توان مشکل آن را حل کرد. قطعات این گونه موبایل‌ها به سختی و ندرت در بازار پیدا می‌شود. حتی بسیاری از تعمیرکاران موبایل، از قبول گوشی طرح اصل برای تعمیر خودداری می‌کنند و در مراکز خاصی باید به دنبال رفع مشکل فنی آن بود.

پیشنهاد: بهترین لپ تاپ اقتصادی ایسوس

عدم رعایت استانداردهای سلامت

شرکت‌های معتبر ملزم به رعایت استانداردهای مختلف از جمله استانداردهای حفظ محیط زیست یا سلامتی مصرف کننده هستند. اما کپی‌سازها کلاً خارج از قاعده هستند و الزامی به رعایت هیچ قاعده و قانونی ندارند. بنابراین از بی‌کیفیت‌ترین مواد و متریال در ساخت گوشی استفاده می‌کنند و ممکن است برای سلامتی انسان مضر باشد. مثلاً امواج آن بیش از حدود مشخص شده باشد.

اشکالات رجیستری

رجیستر شدن این گوشی‌ها در سامانه همتا مشکلاتی دارد. این گوشی‌ها همه به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند و گوشی قاچاق، به صورت قانونی و درست، رجیستر نمی‌شود. اگر به دنبال خرید هستید باید ببینید ترفندهای فروشنده برای این ماجرا چیست!

حتی برای لاکچری بازی هم خوب نیستند!

نکته اول: اگر قصد دارید با خرید گوشی فول کپی اپل آیفون جلوی اطرافیان کلاس بگذارید و لاکچری بازی دربیاورید، باید حواستان باشد که آنها از این مدل گوشی نداشته باشند! یا گوشی را فقط از دور به آنها نشان دهید. چون کسی که با تلفن همراه اورجینال کار کرده باشد و گوشی شما را در دست بگیرد، با اندکی ور رفتن به آن متوجه می‌شود که مشابه است نه واقعی.

نکته دوم: اصولاً امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود که گوشی گران قیمتش را بدون قاب و محافظ استفاده کند. از طرفی تلفن‌های همراه، در سال‌های اخیر همه شبیه هم طراحی می‌شوند. زمانی گوشی‌ها دکمه‌های مختلف داشتند و در ابعاد کوچک و بزرگ تولید می‌شدند. اما در حال حاضر، همه‌ی موبایل‌ها بدون حتی یک دکمه ساخته می‌شوند و از جلو فقط یک صفحه نمایش و از پشت چند لنز دارند. منظور این‌که موبایل‌های امروز بدون قاب نیز همه یکجور به نظر می‌رسند؛ اگر قاب و محافظ هم روی آنها کشیده شود، دیگر اثری از مارک و برند و ظاهر آن نمی‌ماند و کسی نمی‌داند آن گوشی ساخت کدام شرکت است. (مگر اینکه از قاب شفاف یا ژله‌ای برای گوشی استفاده شود.) پس چطور می‌توان با آن کلاس گذاشت؟! وقتی نه برند آن مشخص است نه ظاهر متفاوتی دارد؟!

با کنار هم گذاشتن این دو نکته به این نتیجه می‌رسیم که نقش بازی کردن کار بیهوده‌ای است. جایی که می‌خواهید همه بفهمند شما مثلاً یک گوشی لوکس گران در دست دارید، کسی نمی‌فهمد! و جایی که دوست ندارید کسی متوجه شود شما گوشی طرح اصل دارید، همه می‌فهمند و آبروریزی می‌کنند!

راهنمای خرید گوشی های طرح اصل

با این اوصاف گوشی طرح اصل بخرم یا نه؟!

کاملاً بستگی به خود شما دارد! باید به اندازه‌ی مبلغی که پرداخت می‌کنید، از تلفن همراه انتظار داشته باشید. زمانی که یک موبایل 4 میلیون تومانی خرید می‌کنید چه توقعی از کیفیت صفحه نمایش و قدرت تاچ و دوربین و پردازنده و… دارید؟ همان را از یک گوشی طرح اصل با همان قیمت داشته باشید. (البته باید انتظارتان را از آن هم پایین‌تر بیاورید!) نه این که تلفن همراه طرح بخرید و تصور کنید باید به اندازه گوشی اورجینال برای شما کار کند! وقتی یک دهم قیمت دارد، یک دهم هم کارایی دارد!!

رضایت شما بعد از خرید گوشی طرح، کاملاً بستگی به انتظار و توقع شما از گوشی طرح اصلی دارد. اگر فکر می‌کنید با خرید گوشی طرح، یک گوشی در حد گوشی اصلی و بدون کوچک ترین تفاوت سخت افزاری و نرم‌افزاری دریافت می‌کنید، بعد از خرید راضی نخواهید بود.

اصلی‌ترین مشکل در گوشی‌های تلفن همراه کپی شده، حافظه داخلی پایین و دوربین متوسط آن‌ها است. دلیل بسیاری از هنگ کردن‌ها هم همین حافظه پایین است. برنامه‌های اصلی گوشی روی حافظه‌ی داخلی قرار می‌گیرد و به همین دلیل، فضای خالی چندانی برای نفس کشیدن برنامه‌ها باقی نمی‌ماند. اضافه کردن مموری از طریق حافظه جانبی، گرچه خوب است؛ ولی مشکل برای برنامه‌های اصلی گوشی پابرجا خواهد ماند. اگر از این دو مشکل (حافظه داخلی و دوربین) فاکتور بگیرید، گوشی طرح اصل به اندازه قیمت آن برای شما کار خواهد کرد.

پس اگر توقعتان در حد یک گوشی ارزان با کارکرد معمولی است…
اگر دنبال یک گوشی دوم در کنار گوشی اصلی خود هستید…
اگر می‌خواهید با کمترین هزینه یک گوشی کاملاً مشابه گوشی اصلی داشته باشید و حداقل در شبکه‌های اجتماعی جلوی دیگران وانمود کنید که موبایل اپل چند ده میلیونی دارید!!
اگر نوجوان شما اصرار به خرید گوشی دارد ولی قصد ندارید زیاد برای او هزینه کنید…
اگر از یک گوشی موبایل، بیش‌تر از یکی دو سال کارآیی مفید انتظار ندارید… (بعضی موارد فقط 6 ماه!)
اگر از گوشی فقط کار با پیام‌رسان‌ها و تماس تلفنی را می‌خواهید و قصد اجرای بازی‌ها و نرم‌افزارهای سنگین ندارید…
اگر توانستید مشکل رجیستر شدن گوشی را حل کنید…
اگر گوشی طرح با حافظه‌ی داخلی مناسب (با عدد واقعی) پیدا کردید…
می‌توانید به خرید گوشی طرح اصل فکر کنید…

از کجا گوشی طرح اصل بخریم؟

به طور کامل در مورد معایب این تلفن‌های همراه صحبت کردیم؛ اما اگر باز هم قصد خرید گوشی طرح و کپی پیدا کردید، ترجیحاً به صورت حضوری تهیه کنید و کیفیت ساخت و نحوه‌ی کارکرد گوشی از قبیل قدرت صفحه‌ی لمسی، دوربین، سرعت پردازنده، حافظه‌ی داخلی و… را به صورت دستی چک کنید و در صورت رضایت نسبی آن را تهیه کنید. اگر در نزدیکی شما مکانی برای فروش این گونه گوشی‌ها نیست و قصد خرید از اینترنت دارید، از فروشگاه‌هایی خرید کنید که حداقل چند سال در این زمینه سابقه داشته باشند، دارای نماد اعتماد الکترونیکی و آدرس و مشخصات و تلفن ثابت باشند و همچنین در سایت آن‌ها بتوانید عکس و فیلم گوشی‌ها را مشاهده کنید.

پیشنهادها به جای خرید تلفن همراه طرح اصل

همچنان اصرار داریم که خرید موبایل شبیه سازی شده یا فیک، به صلاح نیست. بنابراین پیشنهادات شناسور را دنبال کنید:

گوشی دست دوم اورجینال بهتر از گوشی نوی کپی

با همان پولی که می‌خواهید گوشی طرح اصل iphone 13 pro max را بخرید، می‌توانید گوشی دست دوم iphone 6 اورجینال را بخرید. خرید موبایل دست دوم اورجینال قطعاً انتخاب بهتری است.

خرید گوشی اقتصادی یا میان رده اورجینال بهتر از گوشی طرح اصل

با همان پولی که می‌خواهید تلفن همراه طرح اصل بخرید، می‌توانید یک گوشی اقتصادی یا میان رده سامسونگ، هواوی، شیائومی و… بخرید. حتی با این قیمت می‌توانید یک گوشی خوب ایرانی Gplus یا GLX بخرید و خدمات گارانتی و پس از فروش را نیز داشته باشید. مثلاً مطمئن باشید گوشی شاهین 3 ساخت GLX عملکرد بهتری نسبت به گوشی‌های طرح اصل خواهد داشت.

پیشنهاد: چطور پول پس انداز کنم و موبایل بخرم؟

از کجا گوشی موبایل اورجینال و اصل بخریم؟

در مورد گوشی طرح گفتیم بهتر است به صورت حضوری خرید کنید؛ اما در مورد گوشی موبایل اصل، ترجیح بر خرید از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر یا نمایندگی‌ها است. چرا که در خیلی از موارد، در خرید حضوری نمی‌توان به اصالت کالا و معتبر بودن آن پی برد. مگر این‌که فروشنده آشنا باشد و به او اعتماد داشته باشید. وگرنه ممکن است یک گوشی ریفربیشد (در ایران معروف شده به رفرش ولی refurbished به معنای تعمیر شده، صحیح است) و بازیابی شده و تعمیری را با رنگ و لعاب به عنوان گوشی نو به شما بفروشند و یا همان داستان فروش گوشی طرح به جای اصل که در بالاتر اشاره شد، برای شما اتفاق بیفتد.

البته هر فروشگاه اینترنتی نیز محل مناسبی برای خرید گوشی موبایل نیست؛ باید از جایی خرید کرد که اطمینان از اصل بودن و سلامت گوشی وجود داشته باشد. گوشی موبایل با کارت گارانتی معتبر خریداری کنید تا خیالتان از اصالت آن راحت باشد.

5/5 - (4 امتیاز)